x
Projekt został zakończony
Zapraszamy na stronę Fundacji Otwarty Dialog do raportów szczegółowych za lata: 2013-2014 i 2015.
  • Polski
  • Українська
  • English
Partner: Euromaidan Warszawa
title

Wsparcie

dla obrońców Ukrainy

W ramach zbiórki publicznej pomagamy wyposażyć ukraińskich wojskowych i Gwardię Narodową w podstawowe środki ochrony życia i zdrowia.

fot. Polaris Images/EastNews

Co na to prawo

Obecnie posiadamy zgodę na prowadzenie zbiórki do 31 grudnia 2015 r. Ze wszystkich otrzymanych darowizn i dokonanych wydatków musimy rozliczyć się przed Ministerstwem.

Prowadzimy zbiórkę pieniędzy zgodnie z nowymi zasadami, które określa ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (Dz. U. z 2014 r., poz. 498pdf_ico).

W przypadku zbiórki pieniędzy do puszek (ofiary w gotówce) oraz zbiórki darów rzeczowych (ofiary w naturze) – w związku z tym, iż stanowią one zbiórki publiczne – zgłosiliśmy zbiórkę do MAiC (www.zbiorki.gov.pl; nr zbiórki: 2015/237/OR). Jeśli chodzi zaś o zbiórki elektroniczne – poprzez dobrowolne wpłaty na konto bankowe – w świetle nowych zasad nie stanowią one zbiórek publicznych i nie wymagają zgłoszenia. W tym przypadku, rejestrowanie przepływu pieniędzy zapewnia przejrzystość i możliwość kontroli.

Obrót hełmami i kamizelkami kuloodpornymi, nawet dla celów pomocy humanitarnej, jest ściśle regulowany przez prawo polskie zgodnie z odpowiednimi dyrektywami Unii Europejskiej. Zastosowanie mają przepisy ustawy pdf_ico z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (tj. Dz. U. z 2012 r., poz. 1017 z późn. zm.).

Jak również ustawa pdf_ico z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (tj. Dz. U. z 2013 r., poz. 194).

Zasadniczo kamizelki kuloodporne i hełmy, pomimo tego, że mają charakter defensywny i służący ochronie zdrowia i życia uznawane są za towary o znaczeniu strategicznym – podobnie jak karabiny maszynowe, czołgi, a nawet a broń atomowa. Na ich zakup i przekazywanie, nawet dla celów ochrony ludności cywilnej, konieczne są odpowiednie koncesje i zezwolenia. Posiadanie kamizelek i hełmów na użytek osobisty nie wymaga natomiast koncesji.

W związku z powyższym, Fundacji została udzielona przez Ministra Spraw Wewnętrznych koncesja pdf_ico na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie tzw. obrotu krajowego.

Przed uzyskaniem koncesji Fundacja musiała spełnić szereg warunków przewidzianych w ww. ustawie (w szczególności odbycie przez naszych pracowników szkoleń, przejście badań lekarskich i psychologicznych, jak również uzyskanie pozytywnych opinii Ministra Gospodarki, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Komendanta Stołecznego Policji). Fundacja wystąpiła również do Ministra Gospodarki (obrót transgraniczny) o przyznanie zezwolenia dla celów realizacji działań pomocowych na rzecz Ukrainy.

W chwili obecnej korzystamy z pomocy naszych partnerów, którzy posiadają niezbędne zezwolenia. Kupujemy i przekazujemy również sprzęt, który nie posiada już cech bojowych. Najczęściej jest to wyposażenie w pełni funkcjonalne, natomiast w świetle prawa nie jest już jednak uznawane za towar koncesjonowany.

To Top